فاضلاب چیست

فاضلاب و بوی بد آن چیست؟

فاضلاب چیست و دلیل تولید فاضلاب‌ها چه چیزی می‌باشد؟ به مجموعه ای از آب‌های مصرف شده در محیط های کشاورزی صنعتی تجاری و… که دارای مواد آلانده هستند فاضلاب یا پساب گفته می‌شود.

فاضلاب به عنوان یکی از پسماندهای مهم در جامعه، از موضوعاتی است که از نظر بهداشت عمومی و محیط زیست بسیار حائز اهمیت است. فاضلاب شامل آبهای فاضلابی است که از خانه‌ها، کارخانه‌ها، مدارس، بیمارستان‌ها و سایر مراکز تولید و استفاده آب تولید می‌شود و باید به صورت مناسب جمع آوری، پالایش و دفع شود. این مسئله به دلیل تأثیرات مخربی که بر محیط زیست و انسان دارد، اهمیت ویژه ای دارد. ما در ادامه این مقاله به موضوع فاضلاب چیست می‌پردازیم.

انواع فاضلاب چیست؟

انواع فاضلاب چیست؟

فاضلاب‌ها انواع مختلفی دارند و روش تصویه آن هم بسته به نوع فاضلاب انتخاب می‌شود. به طور کلی فاضلاب ها به 3 دسته تقسیم می‌شود که آنها عبارتند از:

فاضلاب‌های بهداشتی یا انسانی:

به مجموعه فاضلاب‌های تولید شده در محیط های مسکونی و اداری که در بخش های مختلفی مانند سرویس بهداشتی، آشپرخانه ها، حمام ها گفته می‌شود.

فاضلاب بیمارستانی:

این دسته از فاضلاب‌ها، پسماند های بیمارستانی هاوی حجم زیادی از مواد دارویی هستند.

فاضلاب صنعتی:

فاضلاب‌های صنعتی همانگونه که از اسم آنها مشخص است. فاضلاب تولیدی صنعتی و کارخانجات، پالایشگاه می‌باشد که هاوی مواد آلی و غیر آلی شیمیایی به مقدار بالا است.

انواع روش های تصفیه فاضلاب چیست؟

انواع روش های تصفیه فاضلاب چیست؟

تصویه فاضلاب به عنوان یکی از اصلی‌ترین روش‌های دفع پسماندهای آبی، به منظور کاهش آلودگی آب و تأمین آب پاک برای مصارف مختلف، بسیار مهم است. به دلیل الودگی بالای فاضلاب‌ها هیچ کدام از روش‌های تصفیه فاضلاب به تنهایی برای بهبود پساب‌ها کافی نیستند و باید ترکیبی از آنها صورت گیرد. روش‌های تصویه فاضلاب به 3 دسته تقسیم می‌شوند که آن‌ها شامل:

تصفیه فاضلاب به صورت فیزیکی

در این روش برای جمع آوری ذرات معلف بزرگ درون فاضلاب ها استفاده می‌شود. توجه داشته باشید که این روش در شاخص آلودگی تأثیر زیادی ندارد.

تصفیه بیولوژیکی فاضلاب چیست؟

این با استفاده از میکروارگانیسم های هوازی و بی هوازی صورت می‌گیرد و برای تجزیه مواد آلی استفاده می‌شود. در این روش مواد آلاینده آلی در فاضلاب‌ها به کمک باتری های هوازی تجزیه و باعث بهبودی شاخص می‌گردد.

تصفیه شیمیای فاضلاب چیست؟

آخرین روش برای تصفیه فاضلاب تصفیه شیمیایی می‌باشد. در روش های تصفیه شمیایی برای گند زدایی، زلال سازی، ضدعفونی کردن و جمع آورری ذرات کلوئیدی کوچک استفاده می‌شود.

علت تصفیه فاضلاب چیست؟

علت تصفیه فاضلاب چیست؟

مواد آلاینده مخلتفی هستند که وارد آب شده و باعث بوجود آمندن پساب می‌شوند. به دلیل وجود بسیاری زیاد میکروب‌ها و باکتری‌ های موجود در فاضلاب دفع آنها توسط طبیعت می‌تواند خطر بزرگی برای سلامتی همه موجودات باشد. همچنین فاضلاب‌های بیمارستانی که مواد مضر بیشتری را دارا می‌باشند به روش های مختلف تصویه می‌شوند. در صورت عدم توجه به تصویه فاضلاب بیمارستانی به دلیل مواد رادیواکتیو و مواد دارویی در پساب منجر به جهش ژنتیکی و افزایش سرطان می‌شوند.

امروزه یکی از بزرگترین مشکلات بشر کم آبی می‌باشد و دلیل دیگر تصویه فاضلاب‌ها بهره برداری بهتر از منابع آبی است. به همین دلیل با استفاده از پساب‌های خاکستری امکان استفاده مجدد از آب فراهم می‌شود همینطور که بسیاری از آب استفاده شده در واحد های کشاورزی و باغبانی پساب های تصویه شده فاضلاب خاکستری می‌باشند.

پساب یا گند آب چیست؟

پساب یا گند آب چیست؟

پساب و گنندآب‌ ها در واقع زیر مجموعه ای از فاضلاب که از مدفوع و اردرار تشکیل شده است را گویند. ولی به طور کلی پساب و گندآب شامل تمامی فاضلاب‌ها نیز است. فاضلاب ها معمولاً از طریق لوله ها دفع می‌گردد و یا به مخزن های مخصوص ریخته می‌شود.

ما در این مقاله به شما فاضلاب چیست را مورد برسی قرار دادیم در صورت داشتن سوالات بیشتر شما می‌توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر با شرکت خدمات رشیدی با بیش از 10 سال سابقه کار در حوضه خدمات تخلیه چاه و فاضلاب تماس بگیرید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.